HAREKETLİ PROTEZLERİN BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?

diseti_2Yemeklerden sonra protezler ağızdan çıkarılarak akan su altında yumuşak bir fırça ve sabun yardımı ile temizlenmelidir. Eğer ağızda mevcut dişler var ise diş fırçası ve macunu ile dişler güzelce fırçalanmalıdır. Dişsiz yumuşak dokular ise yumuşak bir fırça yardımıyla temizlenmelidir.

Protezler ağız dışında kaldığı sürece temiz su dolu bir kap içerisinde bekletilmelidir.

Protezlerinizi temizlerken hekiminizin önerdiğinin dışında herhangi bir ürün kullanmayınız.

Haftada bir kere protez temizleme tabletleri kullanarak protezinizi temizleyebilirsiniz.

Hekiminiz aksini önermediği sürece hareketli protezinizi gece çıkarınız.

HAREKETLİ PROTEZ KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Hareketli protezinizi ağzınıza takıp çıkarırken dikkatli bir şekilde yerine yerleştiriniz. Protezinizi yerleştirirken parmaklarınızı kullanarak yerleştiriniz, kesinlikle ısırma kuvvetiyle yerleştirmeye çalışmayınız.

Kancalı protezlerinizi ağızdan çıkarırken kancalarından değil protez kenarlarından tutarak çıkarınız.

Çıtçıtlı protez ya da implant destekli hareketli protez kullanıyorsanız protezinizin iç kısmındaki lastik parçalara zarar vermemeye dikkat etmelisiniz.

İlk kez hareketli protez kullanıyorsanız; ilk zamanlarda konuşmanızda değişiklikler meydana gelebilir. Ağız içerisinde tükürük artışı olabilir. Bu durumun normal bir durum olduğunu bilmelisiniz ve sesli bir şekilde dergi, kitap, gazete okuma alıştırmaları yaparak alışma sürecinizi kısaltabilirsiniz.

Total protezleriniz ile ısırma yapmamalı, yiyecekleri küçük parçalar halinde ve çift taraflı çiğneme yaparak yemelisiniz.