AFT VE UÇUK TEDAVİSİ

Ağzımda yara çıktı ne yapmalıyım?

Ağız içerisinde ve dudak çevresinde çıkan yaralar bireyler tarafından sıklıkla ihmal edilerek genellikle krem vb. ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılır. Ancak bu durumun altında yatan esas durum belirlenmedikçe kalıcı bir tedavi yapılamaz ve durum daha da ilerleyebilir. Bu durumlarda bireyler gecikmeden bir uzmana görünmelidir.

Ağzımda yaralar çıkıyor, hangi hastalığın belirtisi olabilir?

Ağız içerisinde çıkan yaralar travmatik sebeplerle olabileceği gibi ciddi rahatsızlıkların erken belirtisi ya da düşük kan değerlerinin habercisi olabilir.
Demir eksikliği, B12 vitamini eksikliği gibi durumlar ağız içerisinde yaralara sebep olabileceği gibi bağışıklık sistemindeki bozukluklar, diabet (şeker hastalığı), Crohn hastalığı, Behçet hastalığı, AIDS gibi rahatsızlıklar da ağız içerisinde erken belirtilere sebep olabilir.

Ağız bölgesinde çıkan aft ve uçuklar tedavi edilebiliyor mu?

Uçuk (herpes simplex) ve aft tedavilerinde klinikte diyot lazer ile ağız içindeki yara alanı taranır. Lazer enerjisi enfeksiyonun kontrol altına alınmasını, yayılmamasını ve dokunun daha hızlı iyileşmesini sağlar. Lazer enerjisi uygulandığında uçuk ve aftların ağrısı anında geçmekte ve enfeksiyon aynı alanda bir daha tekrarlamamaktadır.

Ağzımda uzun süredir geçmeyen yaralar var, ağız kanseri olabilir mi?

Ağız içerisinde ve dudak çevresinde uzun süredir geçmeyen yara, uzun süreli protez vuruğu gibi durumlar ağız kanseri açısından ciddi risk taşımaktadır ve kesinlikle ihmal edilmemelidir. Liken planus, pemfigus, lökoplazi, eritroplazi gibi premalign sayılan ve bazı durumlarda belirti vermeyen ağız içi lezyonlar da ağız kanseri riskine karşı değerlendirilmelidir.

Ağız kanserlerinin sebepleri nelerdir?

Sigara ve alkol kullanımı, maraş otu vb. tütün ürünlerini çiğnenmesi, ağız içerisinde uzun süreli kronik travmalar, UV ışınları ( özellikle alt dudağa etki eden güneş ışınları) ağız kanserinin en önemli sebepleridir.

Ağzımda sürekli yanma hissi var ne yapmalıyım?

Ağız yanması sendromu sıklıkla orta yaş üstü kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Ağız yanması sendromu; hipertansiyon ve diabet gibi durumlarla ilgisi olabileceği gibi kötü ağız hijyeni, kötü protez hijyeni, stres ve oral kandidiyazis denilen ağız içinde mantar oluşumuna da bağlı olabilir. Yine bazı premalign lezyonlar da yanma benzeri şikayetlere sebep olabilir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken ayrıntılı bir muayene ile altta yatan asıl sebebin bulunarak ortadan kaldırılmasıdır.

Ağız kanseri nasıl önlenir? Nasıl tedavi edilir?

Ağız bölgesinde bulunan şüpheli lezyonlar mutlaka takip edilmeli ya da gerekli görüldüğü takdirde temizlenerek, biyopsi alınıp laboratuvar ortamında incelenmelidir. Lezyonun temizlenme işlemi günümüzde yaygın olarak lazer yardımıyla yapılarak işlem sonrası hastanın da şikayetleri en aza indirilir.
Bu lezyonların değerlendirilmesi mutlaka uzman kişiler tarafından yapılmalı ve erken teşhisin en önemli unsur olduğu unutulmamalıdır.