ÇENE EKLEMİ HASTALIKLARI

Çiğneme ve konuşma gibi fonksiyonlarımızı düzenleyen faktörlerden biri olan çene eklemleri; diş sıkma ve gıcırdatma, tek taraflı çiğneme yapma, eksik dişlerin olması sebebiyle oluşan oklüzal sorunlar, ekleme aşırı yük bindiren gömük dişlerin varlığı gibi durumlardan etkilenirler. Bu durumlara maruz kalan çene eklemlerinde ağız açıp kapama esnasında ağrı veya sesler oluşabilir. İleri vakalarda çene çıkmaları (dislokasyon) görülebilmektedir.

Çene Eklemi Hastalıklarının Tedavisi Nasıldır?

Çene eklemi hastalıklarında; hastaya ilk basamak tedavisi olarak splint adı verilen şeffaf plaklar kullandırılır. Bu plaklar, özellikle gece diş sıkma ve gıcırdatma yapan hastalar ile basit eklem sesleri olan hastalarda tercih edilmektedir. İleri eklem rahatsızlığı olan hastalarda ise bu tip plaklar destekleyici tedavi niteliğindedir. Şeffaf plaklarla sonuç alınamayan ileri vakalarda artrosentez (eklem diskine kayganlaştırıcı sıvı enjeksiyonu) adı verilen tedaviler uygulanabilmektedir. Ayrıca diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı ileri derecede olan hastalara botox uygulaması tatmin edici sonuçlar verecektir.

Bruksizm (Diş Gıcırdatma) Tedavisinde Botox Uygulaması Yapılabilir mi?

Botox, dişlerimizi sıkmamızda en etkili kas olan masseter kasına 1 yada 3 bölge seçilerek uygulanabilir. Bu uygulama sonrası kasın kuvveti azaltılır ve diş sıkma engellenir. Botox 1 senede etkisini yitiren bir ilaç olduğundan, hastanın durumuna göre senede bir tekrarlanması gerekmektedir. Diş sıkma ve gıcırdatma tedavisi amacıyla yapılan botox uygulamaları 10-15 dakika gibi kısa bir sürede yapılabilmektedir. Bu işlem sonrası estetik olarak hastada bir değişiklik görülmez. Diş sıkmaya bağlı çene kaslarında büyüme ve yüz şeklinde kareye benzer görüntü varsa botox uygulaması sonucu bu görüntü hafif ovalleşerek olması gereken hale dönüşür.

Botox Uygulaması Ağrılı mıdır?

Botox uygulaması ağrılı bir işlem değildir. Ufak enjektörler kullanılarak uygulama yapılır. Uygulama sonrası hasta ilk hafta sonunda kontrol edilir. Bu işlemde dikkat edilmesi gereken husus; hastanın botox uygulaması sonrası ilgili bölgeye masaj yapmaması ve baskı uygulamamasıdır. Fazla baskı ilacın dağılmasına neden olarak istenilen etkinin görülmesini engelleyebilir.