KOMPOZİT LAMİNALAR

Kompozit laminalar kırık, çürük nedeniyle oluşan madde kayıplarında, renklenmelerde, dişler arası boşlukların kapatılmasında, diş rengindeki kompozit rezin materyalleri ile dişlerde estetik bir görünümün sağlanması için kullanılır.

Kompozit laminalar nasıl uygulanır?

Kompozit laminaların yapılabilmesi için dişlerin ön yüzelerinden ( vestibülden) çok az miktarda diş dokusu kaldırılır. Çok hafif bir pürüzlendirme ile kompozit laminalar için tutuculuk sağlanır. Sonrasında özel dolgu materyalleri diş yüzeyine yapıştırılır ve şekillendirilerek cilalanır. Böylece diastema adı verilen diş boşlukları, çapraşıklıklar, kırıklar, çürükler vb. giderilerek kişilere daha estetik bir görüntü kazandırılması sağlanır.

Kompozit lamina işlemi ağrılı bir işlem midir?

Kompozit lamina işleminde dişten çok az miktarda madde kaldırıldığı için ağrılı bir işlem değildir. Bu işlem esnasında anesteziye bile gerek kalmamaktadır.

Kompozit laminaların porselen laminalara göre farkılıkları nelerdir?

• Kompozit laminalar kırıldığında kolayca tamir edilebilirken, porselen laminalarda kırılma mevcudiyetinde tamiri daha zordur.
• Porselen laminalar çok daha şeffaf olduğu için kompozit laminalara göre daha estetiktir.
• Porselen laminalarda zamanla yiyecek ve içeçekler ile oluşan renkleşme ihtimali kompozit laminaya göre daha azdır.
• Kompozit laminaların yapımı bir seansta gerçekleşir iken, porselen laminaların yapımı ise daha hassas bir işlem ve uygulama gerektirdiği için daha uzun sürede gerçekleşmektedir.
• Kompozit laminalarda kaldırılan sert doku miktarı porselen laminalara göre çok daha azdır.

Kompozit veneerlerdeki yeni teknoloji komponeer nedir ve nasıl uygulanır?

Komponeer kompozit veneerlerin hazır, prefabrike halidir. Kompozit veneerler ( kompozit laminalar) genellikle diş rengindeki dolgu materyalleri ile hekim koltuğunda tek seansta hastaya uygulanan sistemdir . Komponeer ise kompozitlerin sıkıştırılarak fırınlanmış hazır, prefabrike halidir. Dolayısıyla hekime ve hastaya uygulamada kolaylıklar sağlamaktadır.
Oldukça yeni bir uygulama olan komponeer teknolojisi yaprak şeklindeki hazır kompozit veneerin diş yüzeyine yapıştırılarak uygulanması işlemidir. Bu işlemin uygulanabilmesi için dişten çok az bir madde kaldırılır ( ort. 0.3 mm). Sonra prefabrike komponeerlardan hastaya uygun ebatta olanı seçilir ve uygun rezin materyallerle diş yüzeyine yapıştırılır ve cilalama işlemi gerçekleştirilir. Tek seansta uygulanabilen işlemlerdir.

Komponeer’ ın avantajları nelerdir?

• İşlem süresi kompozit laminaya göre oldukça kısalır.
• Çok estetik bir görünüm sağlanır.
• Herhangi bir kırılma durumunda içeriği kompozit olduğu için aynı şekilde kompozit materyaliyle kolaylıkla tamir edilebilir.

• NOT: Normal kompozit laminalara göre daha maliyetli bir işlemdir.

Kompozit lamina ve komponeer sonrası nasıl bir bakım yapılmalıdır?

Ağız içerisinde yapılan tüm restorasyonlar çürük oluşumu açısından risk taşır. Dolayısıyla çok iyi bir ağız hijyeni sağlanması gerekir. Rutin diş fırçalama, diş ipi kullanımı, arayüz fırçası, ağız gargarası kullanımı dikkat edilmesi gereken konular arasındadır. Ayrıca laminaların kullanım ömrünü uzatabilmek için sert besinler ısırılırken ve çiğneme esnasında dikkatli olunmalıdır. Kompozit laminaların ve komponeerların kırılgan özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bazen de kompozit materyalinin belli bir süre kullanımından sonra su alarak şişmesi sebebiyle dişin belli bölgelerinde hafif kabarıklıklar ve renk değişiklikleri oluşabilir. Bunun için düzenli aralıklarla diş hekiminizi ziyaret etmeniz gerekir. Bu kontroller esnasında laminalarınıza uygulanacak basit bir cilalama işlemi ile bu problemler kolaylıkla ortadan kaldırılabilecektir.

who1