HAMİLELİKTE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Kusma sonrasında dişler ne kadar zaman sonra fırçalanmalıdır?

Kusma sırasında mide asitlerinin ağız ortamına taşınmasıyla ağız içindeki asit miktarı artar. Bu dişlerin mine yüzeyinin dirençsiz hale gelmesine yol açar. Kusmadan hemen sonra diş fırçalanması, mine yüzeyinden madde kaybına, aşınmalara neden olur. Bu nedenle kusma sonrası ağız sadece su ile çalkalanmalı ve fırçalama 30-40 dakika sonra yapılmalıdır.

Hamilelik döneminde çürük riski artar mı?

Gebelik süresince bebeğinizin gelişimi ve kendi sağlığınız için dengeli beslenmek çok önemlidir. Bu dönemde ara öğün sayısının artması, ara öğünlerde tatlı ya da yapışkan gıdalar tüketilmesi, ağız bakımının bulantı gibi nedenlerle aksaması çürük riskini arttırabilir. Bu besinlerin miktarına dikkat edilmesi ve besinler tüketildikten sonra dişlerin fırçalanması çürük riskini azaltacaktır.

Hamilelik döneminde neden diş eti kanamaları ve diş eti büyümeleri görülür?

Gebelikte östrojen ve progesteron hormonları artar. Artan gebelik hormonları diş etinde iltihaba eğilimi arttırabilir. Bunun yanı sıra ilk aylarda görülen bulantı ve kusma nedeniyle anne ağız bakımına yeterince özen gösteremeyebilir. Bu dönemde yeterli ağız bakımı yapılmazsa ya da gebelik öncesinden tedavi edilmemiş diş eti enfeksiyonu varsa diş etlerinde kanama, kızarıklık ve şişlikler başlayabilir. Hamilelik öncesinde var olan, tedavi edilmemiş diş eti enfeksiyonları varsa bu durum daha şiddetli şekilde görülür.

Diş etinde hamilelik tümörü nasıl gelişir?

Hamilelikte ağız bakımının aksaması sonucu gebelik hormonlarının da (östrojen, progestron) etkisi ile diş etlerinde kanama, şişlik ve diş eti büyümeleri görülebilir. Diş etlerindeki bu belirtiler bazı gebe annelerde hamilelik tümörü olarak adlandırılan diş eti büyümelerine dönüşebilir. Bu büyümeler çiğnemeyi ve beslenmeyi engelleyen boyutlara ulaştığı gibi ağız içerisinde koku ve kanama şikayetine de neden olabilir.

Hamilelik döneminde oluşan diş eti büyümelerinin tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Bu büyümeler çoğunlukla hamilelik sonrasında kendiliğinden küçülmektedir. Eğer diş eti büyümesi; dişlerin çiğneyici yüzeyini örtecek boyuta ulaştıysa ve anne adayının beslenmesini, ağız bakımını engelliyorsa alınabilir. Diş eti büyümesinin takibi ve gerekiyorsa alınması mutlaka diş eti hastalıkları uzmanı tarafından yapılmalıdır. Diş eti büyümeleri lazer ile kanamasız, ağrısız ve güvenli şekilde alınabilmekte ve yara iyileşmesi geleneksel cerrahi yöntemlere kıyasla çok hızlı gerçekleşmektedir. Ancak bu müdahalelerden önce mutlaka hastanın kadın doğum uzmanı doktoruna danışılmalıdır. r

Hamilelik sırasında diş etlerindeki enfeksiyon bebeğe zarar verir mi?

Hamilelik öncesinde annede tedavi edilmemiş ileri seviyedeki diş eti iltihabı bebekte düşük doğum ağırlığına neden olabilir. Bu yüzden mutlaka gebelik öncesinde diş eti hastalıkları uzmanına (periodontolog) muayene olarak var olan diş eti enfeksiyonu tedavi ettirilmeli ve gebelik sürecince nasıl bir ağız bakımı yapılması gerektiği konusunda eğitim alınmalıdır.

Hamilelik döneminde diş tedavileri yapılabilir mi?

İlk üç aylık dönemde; acil olmayan tedaviler yapılmaz. Ancak ağrıya sebep olmuş veya müdahale edilmediği takdirde daha çok zarara neden olabilecek durumdaki dişlerin tedavi planlaması konusunda mutlaka diş hekimine gidilmelidir.
İkinci üç aylık dönem; hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimi, diş yüzeyi temizliği, dolgu, kanal tedavisi vb. pek çok tedavinin yapılması için en uygun olan dönemdir.
Üçüncü üç aylık dönemde; bebek anne karnında oldukça büyümüş, doğum yaklaşmıştır. İlk üç aylık dönemde olduğu gibi acil tedaviler dışında müdahale yapılmaz. Ağrıya neden olan acil durumlarda ise tedaviler kadın doğum uzmanı doktorunuza danışılarak yapılmalıdır.

Hamilelik döneminde dişlerime anestezi yapılabilir mi?

Gebeliğin 2. ve 3. üç aylık döneminde acil tedavi gerektiren, gebelik sonrasına bırakılmaması gereken tedavilerde octapressin içermeyen lokal anestezikler kullanılabilir. Gebelik hipertansiyonu olan annelerde adrenalin içeren lokal anestezikler kullanılmaz. Lokal anestezi uygulamaları mutlaka annenin kadın doğum uzmanı doktorununa danışılarak yapılmalı ve öncesinde annenin sağlık durumu hakkında doktorundan bilgi alınmalıdır.

Hamilelik sırasında diş röntgeni çekilebilir mi?

Acil durumlar dışında gebelikte röntgen çekilmesi tercih edilmez. Ancak gerekli durumlarda kurşun önlük kullanılarak ağız içi röntgen çekilebilir.

 

Hamilelik döneminde tedaviye destek olarak ilaç kullanılabilir mi?

Hamilelik döneminde anne adayları çeşitli nedenlerle ilaç kullanmak zorunda kalabilirler. Bu dönemde kullanılabilecek antibiyotik grupları ve ağrı kesiciler belirlenirken mutlaka hastanın kadın doğum uzmanı doktoru ile bağlantı kurulmalı ve sakıncalı bir durum varsa diş hekimine bildirilmelidir.