HAMİLELİK ÖNCESİ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Hamilelik öncesinde neden diş hekimi kontrolüne gidilmelidir?

Hamilelik öncesinde kapsamlı bir ağız muayenesinden geçerek iyi bir ağız hijyeni sağlanmalıdır. Gebe kalmayı düşünen her kadın mutlaka bir diş hekimi kontrolünden geçmeli; ağız ve diş sağlığı konusunda bilgi almalı ve gereken tedavileri yaptırmalıdır.

Hamilelik öncesinde hangi tedaviler yapılabilir?

Hamilelik öncesinde diş taşı temizliği, ağız içerisindeki çürüklere dolgu ve gerekiyorsa kanal tedavileri yapılmalı, diş eti kenar uyumu bozulmuş mevcut kaplamalar (kuron/koprü protezleri) değiştirilmelidir.
Hamilelik sırasında diş eti enfeksiyonları bebekte düşük doğum ağırlığına neden olabilir. Bunun yanı sıra hamilelik öncesinde var olan tedavi edilmemiş diş eti enfeksiyonları varlığında hamilelikte diş eti kanaması, diş eti büyümesi, kemik yıkımı ve buna bağlı diş kayıpları riski artar ve bu belirtiler daha şiddetli şekilde görülebilir. Bu nedenle mutlaka gebelik öncesinde diş eti hastalıkları uzmanına (periodontolog) muayene olarak diş eti enfeksiyonu teşhis ve tedavi ettirilmelidir.
Periodontolog hekim, gebelik sürecince nasıl bir ağız bakımı yapılması gerektiği konusunda anne adayına eğitim verecektir. Bu ağız bakım eğitimi gebelikte oluşabilecek çürük ve diş eti iltihabı riskinin azalmasına yardımcı olabilir.