İMPLANT ÜSTÜ SABİT PROTEZLERİ

Metal bir alt yapı üzerine diş şeklinde porselen işlenmesiyle oluşturulan, köprü ya da kuron şeklinde yapılabilen restorasyonlardır.

İmplantlar üzerine sabit protez yapılabilmesi için en az kaç implant gerekir?

Alt çene için en az 6, üst çene için ise en az 6-8 implant gerekmektedir.

İmplant destekli sabit protezlerin bakımı nasıl olmalıdır?

İmplant üstü sabit protezler doğal dişlerde olduğu gibi diş fırçası ve diş macunu kullanılarak rutin bakımı yapılmalıdır. Protezlerin ara yüzeyleri superfloss tip diş ipi ve arayüz fırçası kullanılarak temizlenmelidir. Yıllık rutin diş hekimi kontrolleri aksatılmamalıdır.

İmplant üstü sabit protezlerin avantajları nelerdir?

Kısa dişsiz boşluğa sahip hastalarda dişsiz boşluğa yapılan dental implantlar bu bölgedeki kemik dokusunun erimesini engeller. Ayrıca dişsiz bölgeye komşu dişler üzerinde herhangi bir aşındırma yapılmadığı için doğal dişler korunmuş olur.

Köprü protezlerinin yapılamadığı durumlarda implantlar yapılarak sabit protezler uygulanabilir. Böylelikle hastalar hareketli protez kullanmak yerine daha konforlu olan sabit protezler ile tedavi edilmiş olur.

Hiç dişi olmayan hastalarda dental implantlar uygulanarak hastalar sabit protezlere sahip olabilirler. İmplant üstü hareketli protezlerin tutuculuğu total protezlere göre önemli derecede iyidir.