PEDODONTİ

Bebeğinizin ilk dişi görüldüğünde ağız hijyeni uygulamalarına da başlanmalıdır.Bunun için gazlı temiz bir bezi ılık suyla hafif ıslatıp emzirme sonrası çıkan dişlerini silmelisiniz. İlerleyen aylarda diş fırçasıyla macun kullanmadan dişler temizlenebilir.

Diş çıkarma esnasında ağrı nasıl azaltılabilir?

Kaşınan diş etine temiz ellerle fazla basınç uygulamadan masaj yapılabilir. İçinde sıvı olan ve soğutulan diş eti kaşıyıcıları etkili sonuçlar verir. Huzursuzluk fazla ise çocuk doktorunuza danışarak parasetamol grubu ağrı kesici kullanabilirsiniz. Mama ile beslenen bebeklerde çürük riski anne sütü ile beslenen bebeklere göre daha fazladır. Çünkü mama anne sütüne göre daha çok çürük yapıcı bir gıdadır.

Biberon Çürüğü Nedir?

Bebeklerin üst ön süt dişlerinde başlayıp hızlı yayılan emzirme sonrasında ya da biberonla uyutma sürecinde oluşan çürük tipidir. Çürüğün nedeni biberon içindeki tatlı, şekerli ya da ballı gıdalardır. Bu çürükler çocuklarda estetik ve fonksiyonel kayıplara,ileriki dönemlerde yer darlığına yol açarak çarpaşıklıklara neden olmaktadır. Bunun sonucunda ortodontik tedavi gerekebilmektedir. Çocuk dişlerindeki çürükler erken kayıplar nedeniyle oluşabilecek çarpaşıklıkları engellemek amacıyla dolgu veya kanal tedavisi ile tedavi edilmelidir. Süt dişler daimi dişlere göre daha kolay çürür. Bu nedenle çocukların ağız hijyeni çok önemlidir. Ayrıca çocukların şeker ve karbonhidrat tüketimi kontrol altında tutulmalıdır.

Parmak Emme Alışkanlığı Ve Dezavantajları

Parmak emme, çocuklarda süt ve sürekli diş diziliminde bozukluklara neden olur.Bu alışkanlığı sahip olan çocuklarda üst dişler öne, alt dişler arkaya doğru pozisyonlanır, diş kavisi V şekline dönüşür,
damak kubbesi derinleşir, dişler tam örtüşmez, konuşma ve estetik sorunlar görülür. Bu alışkanlığın önlenmesi amacıyla pedodontist ve ortodontistin birlikte çalışması gerekmektedir. Ayrıca ailelere bu alışkanlığı bıraktırmak için pedogoglar ile birlikte büyük sorumluluk düşmektedir.

Koruyucu Yöntemler

• Beslenme; Ara öğünlerde şeker çikolata, cips gibi yiyeceklerden
uzak durulmalıdır.
• Flor uygulamaları; Flor çocukların dişlerini güçlendirenbir maddedir. Dişlerin üzerine sürülebilen formları
6 aylık koruma sağlar. Bu işlem için hekiminize danışabilirsiniz.
Ayrıca ihtiyaç miktarına göre çocuk doktorları hap formunda flor takviyesi önerebilmektedir.
• Fissür Örtücü; Arka dişlerin çiğneyici yüzeylerinde çürüğe yatkın bölgelere koruyucu madde uygulanması
işlemidir. Uygulanan madde bakteri ve besinlerin diş yüzeyinde birikmesini zorlaştırıp temizlemeyi kolaylaştırır.
Bunun çürük oluşumunu yavaşlattığı düşünülmektedir.

Ağız Hijyenine Dikkat Edilmesi

2,5 – 4 yaş arası çocuklarda macunsuz fırçalama yapılabilir. 4-6 yaş aralığında florsüz, 6 yaşından itibaren florlü diş macunları ile fırçalama yapılabilir.