HASSAS BAĞLANTILI PROTEZLER

diseti_2Halk arasında çıtçıtlı protez olarak bilinir. Kancalı protezi estetik sebeplerle kullanmak istemeyen hastalarda mevcut dişlerin durumu uygunsa yapılabilen hareketli protezlerdir. Protezin tutuculuğu mevcut dişler üzerine yapılan kaplamalara yerleştirilen tutucu parçalarla sağlanır. Bu parçalar protez ağıza yerleştirildiğinde protezin içinde kalır ve estetik sorun oluşturmaz.

Çıtçıtlı protezlerin yapımı kaç seans sürer?

Çıtçıtlı protezlerin yapımı 6 seans sürer. Hekim gerekli görürse seans sayısı artabilir.

Çıtçıtlı protezleri kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Çıtçıtlı protez takılıp çıkarılırken dikkatli bir şekilde hareket edilmelidir. Ağıza yerleştirilirken parmak basıncı yardımıyla yerleştirilmelidir. Çıtçıtlı protezlerin lastiklerinde zamanla gevşeme meydana gelebilir ve lastiklerin değiştirilmesi gerekebilir.

Çıtçıtlı protezler kırıldığında tamir edilebilir mi?

Protez kaidesi ve dişlerinde meydana gelen kırıklar kolayca tamir edilebilir. Fakat hassas tutucularda meydana gelen kırıkların tamiri zordur.

Çıtçıtlı protez kullanırken mevcut dişlerden biri çekilirse ne olur?

Proteze destek dişlerden biri çekilirse protezin yenilenmesi gerekir.

Çıtçıtlı protez yapılırken mevcut dişlere kaplama yapılması gerekir mi?

Çıtçıtlı protezler yapılırken mevcut dişlerin kaplanması gerekmektedir.

Çıtçıtlı protezlerin bakımı nasıl yapılır?

Protezler yemeklerden sonra ağızdan çıkarılarak mevcut dişler diş fırçası ve diş macunu kullanılarak fırçalanmalıdır, protezler ise yumuşak bir fırça yardımıyla akan su altında su ve sabun ile temizlenmelidir. Protezler ağız dışında kaldığı süre boyunca temiz su dolu bir kap içerisinde bekletilmelidir. Haftada bir kere protez temizleme tabletleri kullanılmalıdır. Temizleme yapılırken protez içerisindeki lastiklere dikkat edilmelidir.