METAL DESTEKLİ PORSELENLER

diseti_2Metal bir alt yapı üzerine diş şeklinde porselen işlenmesiyle oluşturulan, köprü ya da kuron şeklinde yapılabilen restorasyonlardır.
Kuron protezleri hangi durumlarda yapılır?

Aşırı madde kaybına uğramış dişler ve kanal tedavili dişler varlığında bu dişlerin korunması ve kaybedilen fonksiyonun temin edilmesi amacıyla;
Aşırı çapraşıklık durumlarında, şekil, form ve pozisyon bozukluklarında hasta isteğine bağlı olarak estetik amacıyla yapılabilir.

Köprü protezleri hangi durumlarda yapılır?

Kısa dişsiz boşlukların varlığında, boşluğa komşu dişler üzerinde hazırlık yapılarak kaybedilen dişlerin yerine konulması amacıyla köprü protezleri yapılır.

Kuron (porselen kaplama)/köprü protezlerinin yapımı kaç seans sürer?

Kuron (porselen kaplama)/köprü protezlerinin yapımı 4 seans sürer. Fakat diş sayısı ve ilave tedavilere gerek duyulduğunda seans sayısı artabilir.

Kuron (porselen kaplama)/köprü protezleri yapımı sırasında dişsiz mi kalacağım?

Kuron (porselen kaplama)/köprü protezleri yapılana kadar mevcut dişlerin hareket etmemeleri, hassasiyet yapmamaları ve estetik olarak sorun yaratmamaları için hastalara geçici protezler yapılır.

Kuron (porselen kaplama)/köprü protezlerinin bakımı nasıl yapılır?

Diş ipi, superfloss, arayüz fırçaları, diş fırçası ve diş macunu kullanılarak rutin ağız bakımı yapılmalıdır. Protez kullanan bireylerin özellikle arayüz bakımını (diş ipi, superfloss, arayüz fırçası) özenle yapmaları olası diş eti problemleri riskini azaltacaktır.

Kuron (porselen kaplama)/köprü protezlerinin ömrü ne kadardır?

Sabit protezlerin ortalama 5 yıl ömrü vardır. Ancak iyi bir ağız hijyeni ve düzenli hekim kontrolleri ile bu süre uzayabilir.

Porselen dişler kırılır mı?

Porselen kuronlar kırılabilir. Kırığın boyutlarına göre bazı durumlarda ağız içerisinde tamir edilebilir. Kırık geniş bir alanda ise kuronun yenilenmesi gerekebilir. Porselen kuron yaptıran hastada eğer diş sıkma varsa mutlaka porselen yapımını takiben gece plağı yapımı önerilmektedir.

Porselen dişimde sallanma varsa ne yapmalıyım?

Kuronu yapıştırmak için kullanılan materyal tükürüğün de etkisi ile eriyebilir. Böylece kuronun altına sızan bakteriler çürük oluşturabilir. Kuronunuzun hareket ettiğini hissettiğinizde mutlaka diş hekiminiz ile görüşmelisiniz.

Eksik dişler yerine konmazsa ne gibi sorunlar oluşur?

Diş eksikliklerine bağlı olarak estetik görünüm olumsuz olarak etkilenir. Diş eksikliklerinde dişsiz bölgeye komşu dişler zamanla boşluğa doğru devrilmeye başlar. Dişsiz boşluğun karşısında bulunan dişler ise boşluğa doğru uzar. Böylece bu komşu dişlerde periodontal problemler (kemik kayıpları, dişlerde sallanma, diş eti hastalıkları), ağrı, hassasiyet oluşumu meydana gelebilir. Diş konumlarının bozulması diş temizliğinin düzgün bir şekilde yapılmasını güçleştirir. Çenelerin kapanış ilişkisi bozulur ve çene ekleminde patolojik değişiklikler (ağrı, ses v.b) oluşumu meydana gelebilir. Eksik dişler çiğneme fonksiyonunu olumsuz etkiler ve bu nedenle çeşitli sindirim bozuklukları (gaz, hazımsızlık v.b.) meydana gelebilir.