BÖLÜMLÜ PROTEZLER

diseti_2Halk arasında kancalı protez olarak bilinir. Dişsiz boşluğa komşu dişler üzerine kancalar yardımıyla tutunan, metal bir iskelete sahip olan hareketli protezlerdir.

Kancalı protez yapılırken bütün dişlere kaplama yapılması gerekir mi?

Çoğu durumda kancaların geleceği dişlere kaplama yapmak gerekir. Bazı durumlarda ise dişler üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan ya da küçük değişiklikler yapılarak protez uygulanabilir.

Kancalı protez yapımı kaç seans sürer?

Kancalı protez yapımı 5 seans sürer. Fakat mevcut dişlerin kaplanması gereken durumlarda ya da hekimin gerekli gördüğü durumlarda seans sayısı artacaktır.

Kancalı protezler estetik bir görünüme sahip midir?

Parçalı protezlerde kancaların geldiği dişler ön bölgede ise metal kancaların görünümü pek estetik olmayan bir durum oluşturacaktır.

Dişeti rengiyle uyumlu görünen, ağız dışından görünümü belli olmayan kancalar var mıdır?

Diş eti renginde kancaları olan Deflex protezler vardır. Fakat bu protezler zamanla deforme olabildiği için genellikle bir geçiş protezi olarak tercih edilirler.

Kancalı protezleri kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Kancalı protezler ağızdan çıkarılırken kancalardan değil mutlaka protez kenarlarından tutularak çıkarılmalıdır.
Protezler takılırken ise parmaklar yardımıyla yerine yerleştirilmelidir.
Protezler geceleri mutlaka çıkarılmalıdır.

Kancalı protezler kırıldığında tamir edilebilir mi?

Kancalı protezlerde kaide, dişler ya da kancalarda kırılma olursa kolaylıkla tamir edilebilir. Fakat bazı durumlarda iskelet alt yapıda oluşan kırıkların tamiri mümkün olmayabilir.

Kancalı protez kullanırken mevcut dişlerden biri çekilirse ne olur?

Çekilen diş bölgesinde mevcut proteze diş ilavesi yapılır ve mevcut protez kullanılmaya devam edilir.

Bölümlü protezlerin bakımı nasıl yapılır?

Protezler yemeklerden sonra ağızdan çıkarılarak mevcut dişler diş fırçası ve diş macunu kullanılarak fırçalanmalıdır, protezler ise yumuşak bir fırça yardımıyla akan su altında su ve sabun ile temizlenmelidir. Protezler ağız dışında kaldığı süre boyunca temiz su dolu bir kap içerisinde bekletilmelidir. Haftada bir kere protez temizleme tabletleri kullanılmalıdır.