Diş Bakımı

Floradent Uzman Diş Hekimleri

Beylikdüzü diş kliniği Floradent uzman diş hekimleri ağız ve diş bakımı hijyeni fırçalama teknikleri hakkındaki tavsiyeleri

Diş fırçalamak, ağız hijyenini sağlamada önemli role sahiptir. Diş fırçalamak ağızda biriken yiyecek artıklarını ve plak olarak adlandırılan bakterilerden oluşan film tabakasını uzaklaştırmada yardımcı olur. Plak temizlenmediği zaman diş taşına (tartar) dönüşür. Diş taşları da zamanla diş etinde iltihaba ve çene kemiklerinde yıkıma neden olur.

Manuel diş fırçaları orta büyüklükte, boyun kısmı uzun, kılları yumuşak ve yoğun kıl sayısına sahip olmalıdır. Cerrahi işlemler veya diş eti rahatsızlıkları olduğunda diş hekiminin önerdiği şekilde ekstra yumuşak kıllı diş fırçaları kullanılabilir. Elektrikli diş fırçalarını, manuel fırça kullanmakta zorlanan kişiler (engelli bireyler, yaşlılar, geçirilen kaza veya hastalık nedeniyle elini etkin kullanamayanlar) tercih edebilir. Manuel ve elektrikli fırçaların ikisinde de esas olan dişlerin bütün yüzeylerinin günde 2 defa fırçalanmasıdır.
Diş fırçasının üzerindeki yiyecek ve macun artıkları su altında temizlenir. Diş fırçası dik pozisyonda, üzeri açık kuruyabileceği şekilde tutulmalıdır . Birden çok fırça beraber tutulduğunda fırçaların birbirine teması engellenmelidir. Diş fırçaları 3-4 ayda 1 değiştirilmelidir. Bebeklerde dişler çıkmaya başladığından itibaren fırçalanmaya başlanmalıdır. Dişler tam olarak sürdükten sonra çocukların yaşına uygun fırça seçilerek günde 2 defa fırçalanmalıdır. Çocuğun el becerileri tam olarak gelişene kadar çocukların dişleri ebeveynleri tarafından fırçalanmalı, çocuğun el becerileri geliştikten sonra 10-11 yaşına kadar gözetim altında fırçalaması sağlanmalıdır.
Diş macunları fırçalamayı kolaylaştırmak ve fırçalamanın etkinliğini artırmak için kullanılır. Diş macunlarının içerikleri kullanım amacına göre değişiklikler gösterir: Dişteki plağı uzaklaştırmak için kalsiyum karbonat, aliminyum oksit, fosfat Diş minesini güçlendirmek için florür Diş çürüklerini engellemek için ksilitol Diş macunun köpürmesini sağlamak için sodyum lauryl sülfat Antibakteriyel etki için triklosan, klorheksidin Ağız kokusunu gidermek için çinko Beyazlatmak için aşındırıcılar ve/veya peroksit Diş eti rahatsızlıkları için çinko sitrat Hassasiyeti gidermek için diş dokusunu iyileştiren hidroxiapatit kristalleri, potasyum nitrat veya arginin Güzel bir tat için tatlandırıcılar içerir.
Diş ipi, diş fırçasıyla temizlenemeyen, diş aralarında kalan yiyecek artıklarının uzaklaştırılması için kullanılır. Kullanım alanına göre çeşitlilik gösterir. Kuron ve köprüler için özel üretilmiş, doğal diş ve implant destekli köprülerin altına rahatça giren ve kolay temizlenmesini sağlayan superfloss, multifloss tip diş ipleri kullanılmalıdır. Mumlu diş ipleri kayganlık sağlayarak doğal dişlerin aralarında kullanım kolaylığı sağlar. Arayüz fırçaları neye göre seçilmelidir? Arayüz fırçaları, diş aralarında biriken artıkları ve plağı uzaklaştırmada kullanılır. Diş boşluklarının büyük olduğu alanlarda diş aralarını doldurduğu için daha etkin temizlik sağlar. Kullanımı diş ipine göre daha kolaydır. Dişlerin aralarındaki boşlukların büyüklüğüne göre farklı boyutlardaki arayüz fırçalarından uygun olan seçilir. Kullanıma başlandığında kanama olabilir. Etkin temizlik sağlanıp, diş eti sağlığına kavuştukça kanama azalacaktır.
Diş fırçalama ve diş ipinin kullanılamadığı durumlarda genellikle ağız içi operasyonlardan sonra antibakteriyel amaçlı tercih edilir. Ağız içerisinde plak oluşumunu azaltır. Ağız kuruluğu gibi özel sebepler için alkol içermeyen uygun gargaralar kullanılabilir. Ağız gargaralarının çoğunda bulunan klorhexidin diş plağı oluşumunu ve diş eti iltihabını engelleyen en etkili antimikrobiyal maddelerden biridir. Tadı acıdır ve uzun süreli kullanımda tat alma duyusunda farklılaşmaya neden olur. Dişler fırçalandıktan 10 dakika sonra, 30 saniye boyunca gargara yapılarak günde 2 kere kullanılmalıdır. Gargara yutulmamalı, kullanım sonrasında 1 saat yiyecek ve içecek tüketilmemelidir. Sodyum florürlü ağız gargaraları dişin minesinin iyileşmesine ve çürük riskinin azalmasına yardımcı olur.

Online Randevu Formu

  Viber
  Whatsapp
  Online Randevu
  Viber
  Whatsapp
  Randevu