Ortodonti

diş ortodonti

Ortodonti

Beylikdüzü ortodonti diş kliniği floradent ortodonti uzmanları ile beylikdüzü beykent mimaroba diş kliniklerinde diş ortodonti tedavisini başarı ile yapmaktadır.

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti Çeşitli sebeplerle çene kavsinde düzensiz dizilimi olan dişlerin veya iskeletsel bozuklukların tel tedavisi ile düzeltilmesini esas alan diş hekimi uzmanlık dalı olarak tanımlamaktadır.

Evrimle birlikte insanların çiğ ve sert gıdalar tüketmeleri azalmıştır. Bu nedenle insanoğlu daha küçük çenelere sahip olmaya başlamıştır. Diş büyüklükleri çene büyüklüğü ile uyumlu olmadığında dişsel çapraşıklıklar oluşur.

İskeletsel bozukluklar ise daha çok genetik alt yapıya bağlıdır. Sadece dişlerle ilgili çapraşıklıklar her yaşta tedavi edilebilir.Fakat iskeletsel bozukluk durumlarında (alt çenenin önde ya da fazla geride olması, üst çenenin çok küçük olması vb.) Tedavi ergenlik dönemi tamamlanmadan yapılmalıdır.

Ortodonti Tedavisinin Gerekleri

İleri yaşlarda iskeletsel sorunların tedavisi ortognatik cerrahi adı verilen kapsamlı ameliyatlar ile tedavi edilebilmektedir. Bu tip komplike tedavilere ihtiyaç kalmaması için hastalarımıza 7-8 yaşlarında ortodontik muayene olmalarını önermekteyiz. Ortodontik tedavide dişlere braket adı verilen parçalar takılır. Bu parçalar hasta ve hekimin seçimine bağlı olarak metal, cam, porselen olabilir. Ayrıca dişlerinde tellerin görünmesini istemeyen yetişkin hastalar için dişlerin arka yüzlerinden uygulanan braketler de mümkündür. Yeni nesil ürünler ile ortodontik tedaviye estetik çözümler bulunmuştur. Kliniğimizde yeni nesil seramik, cam, şeffaf braketler,dişlerin arkasına uygulanan lingual braket tekniği şeffaf plakalarla yapılan invisalign yöntemleri kullanılmaktadır.

Braketler ağıza beyaz dolgular yardımı ile tutunurlar. Bu nedenle çok sert gıdaların tüketilmesi, asitli ve soğuk yiyecek içecekler braketlere zarar vererek braketlerin düşmesine neden olabilir. Bu nedenle ortodontik tedavi süresince beslenmeye çok dikkat edilmelidir.
Braketler dişlerin üstüne kuvvet uygulanmasını sağlayan parçalardır. Düştüklerinde, kuvvet uygulaması durduğundan ortodontik tedavi kesintiye uğramış olur. En kısa zamanda hekim tarafından yeniden yapılmalıdır.
Ortodontik tedavi süresince ağız bakımının iyi olması çok önemlidir. Bu nedenle; hastalar günde 3 kez dişlerini fırçalamalıdır. Ayrıca arayüz fırcaları ile braketlerin araları mutlaka temizlenmelidir. Kullanılan diş fırçaları ortodontik tedaviye uygun olmalıdır. Akşamları bir kez ağız gargarası uygulaması da ağız bakımına yardımcı olacaktır.
Koruyucu ortodonti kapsamında yer alan diş sürmesi rehberliği; vakanın gereksinimine göre daimi diş çekimi yapılarak veya yapılmaksızın fizyolojik diş hareketlerini yönlendirerek ilerdeki beklenen çapraşıklık durumuna engel olur. Uygun dönemlerde gerekli görülen müdahaleler yapılarak dişlerin fizyolojik sürme yolları yönlendirilir ve böylece spontane bir düzelme sağlanır. Bazı vakalarda elde edilen sonuç ortodontik tedavi gereksinimini gereksiz kılabilirken bazı vakarlda kısa süreli basit bir ortodontik tedavi gerekebilmektedir.

    Ortodonti Tedavisi

    • Ortodonti TedavisiFiyat ve Randevu Bilgisi İçin Lütfen İletişime Geçiniz
    Open chat
    Floradent Diş Kliniği
    Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim