Periodontal Operasyon Sonrası

Lokal anestezinin etkisi, uyuşukluk hissi geçmeden birşey yiyip içmeyin. Başlangıçta sıcak olmayan yumuşak gıdalarla beslenin.

Operasyon bölgesine ağız dışından buz uygulaması yapınız. Olabilecek bir şişmeyi engelleyecek olan bu işlemi; buzu 5 dk. tutup, 5 dk. çekecek şekilde gece yatana kadar tekrar edin. Gece yatarken başınız vücudunuzdan daha yukarıda olacak şekilde yatınız.

Operasyondan sonraki birkaç saat ağzınızı su ile çalkalamayınız ve tükürmeyiniz. Sık tükürmek yara yüzeyinde kanamanın durması için gereken pıhtıyı uzaklaştırmanıza ve kanamanın geç durmasına neden olur.
İlk birkaç saat ameliyat bölgesinde sızıntı şeklinde kanama olabilir. Bu da tükürüğünüze kırmızı bir renk verecektir. Bu süreç içinde ağzınızı çalkalamayın. Eğer kanama şiddetli ise periodontal pat kullanılmayan bölgelerde temiz nemli bir gazlı tamponla 30 dakika boyunca bölgeye basınç uygulayın. Kanama geçmezse lütfen doktorunuzu arayın.
Size verilen reçetede yazılı olan ilaçları belirtildiği şekilde ve bitene kadar kullanın. Ağrı kesici ve antibiyotiğinizi operasyondan hemen sonra, gargaranızı bir gün sonra kullanmaya başlayınız. Aspirin veya benzeri salisilik asit türevi ilaçlar alınmamalıdır.

Online Randevu Formu

    Open chat
    Floradent Diş Kliniği
    Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim