Sinüs Kaldırma (Sinüs lifting)

sinus lifting

Sinüs Kaldırma (Sinüs lifting)

Beylikdüzü sinüs kaldırma(lifting) diş tedavisi floradent beylikdüzü mimaroba beykent diş kliniklerinde Çene Cerrahisi ve Diş eti hastalıkları uzmanı diş hekimleri tarafından tedavi edilmektedir.

Sinüs Kaldırma ( Lifting) Tedavisi

Üst çenelerde, arka dişlerin üstünde maksiller sinüs adı verilen boşluklarda bulunur. Üst arka dişlerin çekilmesi sonucu, yer çekimininde etkisiyle, sinüsler kemiği eritir ve aşağı doğru sarkar. Bu durumda implant yaptırmak isteyen hastada implant için yeterli kemik kalmayabilir. Üst çenede arka bölgelerde implant tedavisinde sarkan sinüsleri yukarı kaldirma işlemine “Sinüs Lifting” adı verilmektedir.

Sinüs Lifting Tedavi Aşamaları Nelerdir

Sinüsler yukarı kaldırıldıktan sonra kemik grefti (kemik tozu) ve membran gibi biyomateryal uygulamaları ile kemik desteklenir.

Sinüs Lifting Her Hastada Gerekli midir?

Sinüs lifting işlemi her zaman her hastada gerekli değildir. Üst çenelerde arka bölgelerde maksiller sinüslerin sarkması ileri boyutlara ulaşmış ve mevcut kemik implant için yeterli değilse sinus lifting tercih edilecektir.

Sinüs Lifting Gereken Hastalarda İmplant Yapım Süreci Uzar mı?

Sinüs kaldırma işlemi implant operasyonları öncesinde yapılabilirken implantın ağıza yerleştirildiği operasyon sırasında da yapılabilir. İmplant öncesi alınan Dental Volumetrik Tomografi incelendiğinde uzman hekimlerce iki aşamalı veya implant operasyonuyla aynı anda yapılıp yapılamayacağı belirlenecektir. İmplant operasyonuyla aynı anda yapılan sinus kaldırma işlemleri, implant yapım sürecinde gecikmeye neden olmayacaktır. Sinüs kaldırma işlemi implant operasyonundan önce yapılacaksa bu durumda implant yapım süreci 6 aya uzayabilir.

Sinüs Lifting İşlemi Ağrılı mıdır?

Sinüs lifting işlemi; implant operasyonları gibi lokal anestezi altında yapılmaktadır. İşlem sırasında hasta hiç ağrı duymamaktadır. İşlemden sonra 2-3 gün şişme ve ağrı olması normaldir. Fakat bu ağrılar, hekim tarafından reçete edilen ağrı kesiciler ile hafifleyecektir.

Sinüs Lifting Her Hastaya Uygulanabilir mi?

Sinüs lifting işleminde diğer tüm dental tedavilerde olduğu gibi hastanın doğru değerlendirilmesi çok önemlidir. Bu işlem; kronik sinüziti olan hastalarda ve maksiller sinüslerin içinde retansiyon kisti varlığında tercih edilmez. Bu tür hastalarda mutlaka sinus kaldırma işlemi yapılacaksa, hasta öncesinde Kulak Burun Boğaz doktorlarınca değerlendirilmeli ve retansiyon kistlerinin ortamdan uzaklaştırılması sağlanmalıdır. Bunun dışında kalp ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların varlığında hastalardan devamlı takibinde oldukları doktorlarından konsültasyon (onay) yazısı istenmektedir. Doktorlarının onay vermesi halinde bu hastalara rahatlıkla sinus lifting yapılabilir.

    Open chat
    Floradent Diş Kliniği
    Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim