İmplant

dental implant

İmplant

Beylikdüzü implant kliniği floradent beylikdüzü beykent mimaroba şubelerinde implant, çene cerrahisi tedavisi fiyat bilgisi online randevu hizmeti veren cerrahi beylikdüzü diş kliniğidir.

Dental İmplant

Çeşitli sebeplerle kaybedilen dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla kullanılan, diş kökünü taklit eden titanyum vidadır. Titanyum olması sebebiyle tamamen biyouyumlu olan implantlar geleneksel kuron köprü ve total protezlere (takıp çıkarılabilen damaklar) göre daha sağlıklı, daha güvenli ve daha konforludur. İmplant operasyonlarında
yoğun soğutma kullanıldığı için işlem sonrası implant başarısı daha yüksek olacaktır.

İmplantın Faydaları Nelerdir?

İmplant sadece eksik olan diş bölgesine uygulandığı ve diğer dişler ile bağlanmadığı için doğal dişlere zararı yoktur. Geleneksel köprü ve protezlere göre daha sağlam, daha sağlıklı ve konforludur. • Tamamen dişsiz hastalarda, hareket edip hayatı zorlaştıran protezlerdense hastanın ağzından hiç kıpırdamayan daha sağlam protezlere dayanak oluşturabilir. Diş eksikliğinin olduğu bölgelerde kemik erimesi fizyolojik olarak artmaktadır. Köprü ve protezler kemiğin erimesini engelleyici bir etki yapamazlar. Fakat implant, ilgili bölgede kemiğin aktive olmasını sağlayarak kemiğin erimesini yavaşlatmaktadır. Eksik dişlerin yerine konması sonrasında hastaların özgüveninin yükseldiği görülmektedir.

Eğer bir kimse, dental tedavilerini (dolgu, kanal tedavisi, diş çekimi, köprü… vs) yaptırabilecek kadar sağlıklıysa, implant yaptırmasın da hiç bir sakınca yoktur. Buna karşın genel sağlık durumu implanta kontrendikasyon oluşturan hastalar da olabilmektedir. Kontrol altında tutulamayan diyabet, bir sene içinde geçirilmiş kalp krizi veya kalp ameliyatı, hamilelik ,titanyum alerjisi implant uygulaması açısından uygun değildir. Kontrol altındaki şeker hastaları, kalp hastaları, kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar, kemik erimesi olan hastalar doktorlarından yazılı izin ve görüş alınması halinde implant yaptırabilir. Bu konuda en doğru bilgiye, çene cerrahisi uzmanınınızın muaynesi ve anemnezi sonucu ulaşılabilmektedir.
İmplant operasyonlarından önce lokal anestezi yapılır. Bu nedenle operasyon sırasında hasta hiçbir şekilde acı ve ağrı hissetmez. Operasyon sonrası anestezinin etkisi geçtikten sonra implant yaptıran hastalarda hafif ağrılar olabilir. Bu ağrılar normaldir ve uzman hekiminizin size verdiği ilaç tedavisiyle geçecektir. Bazı istinai durumlarda, gerçekten hekim tarafından gerekli görüldüğünde, implant operasyonları genel anestezi altında da yapılabilmektedir.

Son dönemde yapılan araştırmalara göre uzun dönem implant hastası takiplerinde %98 – %99 başarı oranı rapor edilmiştir.

İmplant Başarısını Etkileyen Faktörler;

İmplantın markası
Hekimin başarısı
Hastanın iyileşme potansiyeli
Hastanın genel sağlık durumunun iyi olması, kronik hastalığı olmaması
18 yaşını doldurmuş olmak
Alkol ve sigara kullanımı (özellikle sigarra implant başarısını olumsuz yönde etkiler)
Diabet, hipertansiyon, kalp hastalığı

İmplantlar, genellikle diş çekimiyle aynı seansta yerleştirilebilir. Böylece hasta ikincil operasyonlara ihtiyaç duymaz. Fakat aynı seansta bu iki işlemin birlikte yapılmasını engelleyebilecek durumlar olabilir. Bunlar; çekilecek dişte akut bir enfeksiyon varlığı, kökteki kistik lezyon varlığı, çekilecek dişin çok köklü olması olabilir. Ayrıca diş çekimiyle aynı seansta implant uygulamalarında kemik greftleri ile destekleme ihtiyacı duyabilir. Doğru bir planlama için mutlaka uzman hekim muayenesi gereklidir.
İmplant tedavisinde ideal olan kemik ile implant arasında biyolojik bağın kurulmasını beklemektir. Fakat görsel açıdan dişsiz kalmanın mümkün olmadığı hastalarda risklerin kabul edilmesi halinde aynı seansta implantların üstüne dişler takılabilir. Bu prosedüre “İmmediate Early Loading” adı verilmektedir. Böylece hasta operasyondan sonra aynı seansta geçici dişleri ile evine gidebilir yaklaşık 2-3 haftalık süreçte daimi dişleri hazırlanıp takılır. Yine de unutulmamalıdır ki kemik ile henüz bağlantı kuramamış implant, çiğneme yükleri karşısında fazla dayanıklı olmayacaktır. Doğru planlama için uzman hekim muayenesi gerekmektedir.
Yapılacak ağız içi ve radyolojik muayeneler sonucu implant uygunluğu uzman hekimler tarafından belirlenecektir. Kemik erimesi fazla olan hastalarda, arka bölgelerde implant için yeterli kemik olmadığında, ön bölgelere implant yerleştirilerek takıp çıkarılabilir protezler desteklenir. Bu sayede hastanın kullandığı protezler yeme, içme, konuşma gibi fonksiyonlarla hareket etmez ve ağızdan çıkmaz. Overdenture adı verilen protezler implantların üstüne takılan parçalarla ağıza oturtulur. Yalnızca hasta istediğinde, temizlemek amacıyla ağızdan çıkarılır. Bu avantajları nedeniyle overdenture protezle yaşlı hastalarda, kemik erimesi fazla olduğunda, protezlerin hareket etmesi ve çıkarmasından şikayet duyulduğunda hastalara iyi bir alternatif sunmaktadır
Hastalarda diş eksikliği sayısı ve bölgesine göre buna karar verilir. Eğer yanyana üç veya daha çok diş eksikliği varsa iki veya daha fazla implant kullanarak köprü yapılabilmektedir. Her dişin yerine bir implanta gerek yoktur. Fakat ayrı bölgelerde tek tek olan dişlerin yerine diş sayısı kadar implant gerekmektedir.
Yapılan araştırmalara göre titanyum kaynaklı implantlar 30 yıldan daha fazladır başarılı biçimde ağızda kalabilmektedir. Bunun sebebi elbetteki titanyumun fizyolojik ve biyolojik özellikleridir. Titanyum biyouyumlu olduğu için, allerji yapma ihtimali milyonda birdir.Çelikten daha dayanıklı ve paslanmaz çeliğin özgül ağırlığından %75 daha hafiftir.Titanyumun kırılmaya ve bükülmeye karşı mekanik dayanıklılığı çok yüksektir. Korozyona karşı paslanmaz çelikten daha dayanıklıdır. Titanyum birçok kuvvetli kimyasallardan etkilenmez.

    Open chat
    Floradent Diş Kliniği
    Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim