Diş Beyazlatma

beyazlatma

Diş Beyazlatma

Beylikdüzü estetik diş kliniği floradent beylikdüzü mimaroba beykent diş kliniklerinde ofis ve ev tipi diş beyazlatma tedavisini yapmaktadır.

Dişlerde neden renkleşme olur?

Dişler doğal olarak koyu tonlu bir renkte olabilir. Bunun yanı sıra dişlerde yaşla beraber, yiyecek, içeceklerin etkisiyle ,sigara kullanımıyla sararmalar olabilir. Dişlerde travma veya kanal tedavisi sonucu dişin canlılığını kaybetmesiyle, diş gelişimi sırasında çocuklukta kullanılan bazı antibiyotikler nedeniyle renkleşmeler oluşabilir.

Diş yüzeyindeki koyu renkli lekeler nasıl temizlenir?

Diş yüzeyi temizleme işlemi sırasında; diş taşları temizlendikten sonra döner aletler kullanılarak cila patı ile diş yüzeyindeki lekeler temizlenir. Bu işlem dişler üzerindeki yüzeysel çay, kahve, sigara lekelerinin giderilmesini sağlar. Bu işlemin yılda 1 kez yapılmasını öneriyoruz. Bunun haricinde dişlerinin tonunun doğal olarak daha beyaz olmasını tercih eden bireylere diş beyazlatma (bleaching) işlemi uygulanır.

Beyazlatma (bleaching) işlemi nedir?

Beyazlatma, dişe sürülen özel renkli bir jelin ışık veya lazer yardımıyla dişlerin mine ve dentin tabakasında çeşitli sebeplerle oluşan renkleşmeleri giderilmesi işlemidir. Sarı ve lekelenmiş dişlere aynı tonda doğal ve sağlıklı bir ışıltı kazandırılması hedeflenir.

Beyazlatma işleminden önce mutlaka diş taşı temizliği yapılmalı ve diş taşları ağızdan uzaklaştırılmalıdır. Beyazlatma ofis (Office) tipi ve ev (home) tipi olmak üzere iki şekilde yapılabilir.

Kişinin evde uygulayabildiği beyazlatma yöntemidir. Dişlerin ölçüsü alınarak kişiye özel şeffaf beyazlatma plağı hazırlanır. Hazırlanan plağın içine hekiminizin önerdiği miktarda beyazlatma jeli uygulanarak 2-6 saat ağızda tutulur. İstenilen beyaz renk tonuna ulaşana kadar tedaviye 2-3 hafta devam edilir.
Klinik ortamında hekim tarafından uygulanan beyazlatma yöntemidir. Beyazlatma jelinin diş etine temas etmesini önlemek için diş etleri koruyucu bariyerle kapatılır. Sonra beyazlatma jeli dişler üzerine uygulanır. UV ışını veya lazer yardımıyla dişler üzerine uygulanan jel aktive edilerek dişlerin beyazlaması sağlanır. Tek seansta 2 ya da 3 setlik uygulama genellikle yeterli olurken istenilen beyaz renk tonuna ulaşmak için bir hafta sonra 2. seans uygulanabilir. Ofis tipi beyazlatma işleminde tüm dişler hekim kontrolünde eş zamanlı ve eşit tonda beyazlar.
Işıkla yapılan beyazlatma işlemi dişte oluşan ısınma nedeniyle hassasiyete sebep olabilir. Beyazlatma işlemi lazerle yapıldığında ısınma olmadan daha az hassasiyet riskiyle, daha kısa sürede beyazlatma sağlanır.Lazerle beyazlatma yapıldığında tek seansta yapılan 2 ya da 3 setlik uygulama yeterli olmaktadır.

Ofis tipi beyazlatma ile daha kısa sürede daha etkili sonuçlar elde edilir. Diş renginin tonu çok koyu olan bireylerde klinikte uygulanan ofis tipi beyazlatma sonrası , ev tipi beyazlatma ile tedavinin desteklenmesi tercih edilebilir.

Beyazlatma jeli diş etine ve dişin dentin tabakasına temas etmediği , dişin minesinde mikro çatlaklar olmadığı sürece dişte ağrı olmaz. Bu durumlarda az da olsa hassasiyet olabilir.İşlem sonrası ilk 24 saat içinde hassasiyet etkisi azalacaktır.
Beyazlatma işlemi güvenli midir, dişlere zarar verir mi?
Diş hekimi gözetiminde yapıldığında hiç bir zararı yoktur. Beyazlatma işlemi diş yüzeyinde madde kaybına yol açmaz. Diş ve diş etleri işlem öncesinde kontrol edilerek, işlemin zarar verebileceği durumlar ortadan kaldırılır.
Kanal tedavisi sonrası renkleşmiş dişler canlı dişlere göre farklı bir yöntem ile beyazlatılır. Kanal tedavisi görmüş cansız dişlerde; dişin içine özel bir beyazlatıcı madde konulup geçici dolgu ile kapatılır ve beklenir. İşlem dişin rengi istenilen tona gelene kadar tekrarlanır.

    Open chat
    Floradent Diş Kliniği
    Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim