Çene Cerrahisi

çene cerrahi

Çene Cerrahisi

Beylikdüzü çene cerrahi kliniği floradent beykent ve mimaroba diş kliniklerinde uzman doktor çene cerrahı dr. neşe kahraman ve çene cerrahı uzman diş hekimi ekibi  ile cerrahi tedavi gerektiren tüm ağız ve diş hastalıklarını tedavi etmektedir.

Ağız, diş ve çene cerrahisi

Diş hekimliğinin ağız ve çene bölgelerindeki sert ve yumuşak dokuların hastalıklarını, yaralanmalarını ve bozukluklarını fonksiyonel ve estetik açıdan tedavi eden uzmanlık dalıdır.

Anesteziklerimiz vücut sıcaklığında tutulduğu için işlem sırasında enjeksiyon yapılırken duyulan acı en aza indirilmektedir. Diş çekimi çeşitli sebeplerle tedavi edilemeyen dişlerin, kemikteki soket adı verilen yuvalarından uzaklaştırılma işlemidir. Bu işlemler genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Fakat hekimin gerekli gördüğü durumlarda genel anestezi altında da gerçekleştirilebilir.
Çürük veya kırık nedeniyle zarar gören dişler, dolgu, kanal tedavisi veya kaplama ile tedavi edilemediğinde • Kemik erimesi nedeniyle dişteki sallantının fazla olduğu durumlarda
 • Zamanı geldiği halde düşmeyen süt dişleri
 • Ortodontik tedavi sürecinde uzman hekim tarafından yer kazanılmasını sağlamak amacıyla
 • Çeşitli sebeplerle sürmeyen gömük dişler ağrı ve enfeksiyon yapıyorsa
 • Çene darlığı olan hastalarda, diğer dişleri sıkıştıran gömük dişler çekilebilir.
 • Diş çekimi sonrası ilgili bölgeye implant yapılarak diş eksikliği giderilir.
20 yaş dişleri bazı zamanlarda çeşitli sebeplerle ağız içine süremeyebilir. Bu durumlarda özellikle bir kısmı sürmüş, bir kısmı diş eti altında kalan 20 yaş dişlerinde sıklıkla enfeksiyon ve buna bağlı apse, çeneyi açmada ağrı gibi şikayetler görülür. Ayrıca çene kemiğindeki konumuna bağlı olarak diğer dişlere baskı yaparak hafif çapraşıklığa ya da komşu dişlerde çürüklere neden olabilirler. Bu tür durumlarda bu dişlerin cerrahi işlemle çekilmesi gerekmektedir. Dişler ağızdaki yerini alırken önce kemik dokusunu sonra da diş eti dokusunu geçer, bazı dişler bu iki dokuyu birden ya da yalnızca diş eti dokusunu geçemez ve ağız içine tam ulaşamaz. Bu dişlere gömük dişler denir.
Yirmi yaş dişi pozisyonu nedeniyle komşu dişlere ve kemiğe zarar veriyorsa, temizlenemeyecek bir pozisyonda bulunuyorsa, çürük veya kırık nedeniyle zarar görmüşse, tedavi edilmeye uygun pozisyon ve durumda değilse çekilmelidir.
Kanal tedavisine rağmen kök ucundaki iyileşmeyen dokunun cerrahi olarak çıkartılmasıdır. İşlem sırasında da, kök ucu MTA adı verilen özel dolgu materyali ile kapatılır. Operasyonu takiben ilk 24 – 48 saatte hafif şişlik hafif derecede kanama ve rahatsızlık hissi olabilir. Dikişler 7 – 10 gün içerisinde alınır. Bu işlemden sonra dişin rutin 6 aylık radyografik kontrolleri yapılmalıdır.
Operasyon sonrası ilk olarak işlem bölgesine yanak üzeriden buz kompresi uygulanmalıdır. Hasta elindeki buz torbalarını işlem bölgesine 5 dakika tutup, 5 dakika dinlendirerek uygulayabilir.
 • Operasyon sonrası ilk 2 gün çok önemlidir. Bu günlerde kanama riskini arttırabileceği için sıcak yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir. Ayrıca ilk gün spor yapmak, havuza ve denize girmek, duş almak önerilmemektedir.
 • Operasyondan sonraki ilk 2 gün yumuşak gıdalar tercih edilmelidir. Operasyon bölgesine fazla baskılardan kaçınılmalıdır.
 • Yine operasyonun ertesi günü ağız hijyenine özen gösterilmeli ve dişler fırçalanmalıdır. Hekiminizin önerisi doğrultusunda ameliyat sonrası uygun yumuşak fırçayla dikişlerin üzerinde süpürme hareketiyle temizlenebilir.
 • Operasyonu takiben özellikle ilk günler sigara, alkol, asitli, baharatlı gıdalar, çay, kahve tüketilmemelidir. Sigara iyileşmeyi bozarak ameliyat bölgesinde enfeksiyona neden olur.
 • Operasyon sonrası dikişler genellikle 7 – 10 gün içerisinde alınır. Dikiş alımına kadar hekiminizin önerdiği medikasyona dikkat edilmelidir.
Kist; Epitelle çevrili, patolojik boşluklara kist denir. Kistlerin içinde sıvı gaz ya da yarı-katı materyal bulunabilir. Kistler kolay kolay belirti vermezler. Enfeksiyona neden olmuşsa, ağrı yapıyorsa, yüzeyde asimetriye neden olmuşsa ya da hiçbir belirti vermeksizin rutin radyografilerde tespit edilebilir.Kistler tükürükle birebir temas halinde olan bir ortamda bulundukları için kolaylıkla enfeksiyon yapabilir.
Bu konuda iki yöntem mevcuttur. En sık kullanılan yöntem enükleasyondur. Enükleasyon işlemi, ilgili dişin çekilmesi ya da kanal tedavisi ile ağızdan tutulması sonrası kistin olduğu bölgede tümüyle çıkarılmasıdır. Çıkarılan parça mutlaka histolojik – patolojik incelemeye gönderilmelidir. İkinci yöntem ise, çokbüyük kistlerin içindeki sıvı basıncını azaltmak için ağız içine bir yol açılmasını ön gören marsupyalizasyon yöntemidir.

  Our Pricing Plan

  • Çene CerrahisiFiyat ve Randevu Bilgisi İçin Lütfen İletişime Geçiniz
  Open chat
  Floradent Diş Kliniği
  Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim